Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Historie výtvarných techník - malování na hedvábí.

Přírodní neboli pravé hedvábí je tvořeno výměšky žláz motýla bource morušového. Tyto výměšky na vzduchu rychle tuhnou a vytváří dvojice tenkých vláken spojených sericinem (druh klihu). Z nich si motýl vytváří kuklu. Hedvábné vlákno se získává následným rozvinutím této kukly. Průměrná délka dosahuje 3 až 4 km.

Přírodní hedvábí bylo vytlačováno syntetickým hedvábím. Dodnes si však udržuje nezastupitelné místo na oděvním trhu, a to hlavně pro své užitné vlastnosti – saje pot, v létě příjemně chladí a naopak v zimě hřeje.

Od samého počátku, kdy bylo v Číně zhruba 2 600 let před naším letopočtem objeveno hedvábné vlákno a začalo se zpracovávat, jde výrobě hedvábí ruku v ruce i jeho dekorování.

Technika akvarelu

pochází s největší pravděpodobnosti z Číny. Podstatou této techniky je nanášení barev na vlhké hedvábí. Barvy se do sebe zapouštějí, mísí a prostupují a vznikají tak nové odstíny. Udržujeme-li hedvábí stále vlhké, nevznikají okrajové skvrny. Rozpíjení barev můžeme zastavit fénem.

Batika

zhruba od 2. století n.l. je doloženo používání voskové batiky v Indii a o 200 let později na Indonéském ostrově Jáva.  Tajemstvím této techniky je používání horkého vosku (novinkou je používání i vosku studeného). Postupným nanášením vosku na bílé, případně i na již nabarvené hedvábí bráníme dalšímu obarvení ploch.  Nejstarší dochovaná jsou provedena právě na hedvábí barvivy z rostlin - indigová modř a soga hněď. Zobrazovanými motivy byly zejména stromy, zvířata, krajina, lov.  Dalšími technikami barvení látek jsou šitá, skládaná a vyvazovaná batika. V Japonsku se tato technika nazývá Shibori.

Celý sortiment malovaného hedvábí naleznete zde.

 

Kontakt
Milliongifts
Iveta Salamonová  IČO:60030160
Iveta Salamonová IČO:60030160
9.00 - 19.00
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz